Proiectul-concurs de solidaritate și desen ”Totul va fi bine”, își anunță câștigătorii

  • 01/06/2020
  • 0
  • 17 Vizualizări

În perioada 23.03-01.06.2020, la inițiativa Primăriei municipiului Chișinău, organizat de  către Direcția Generală Educație Tineret și Sport, a fost desfășurat Proiectul-concurs de solidaritate și desen cu genericul „Totul va fi bine”.
Potrivit organizatorilor, obiectivul primordial al Concursului a fost promovarea mesajului de speranță „Totul va fi bine”, în contextul situației de continuare a activităților educative a copiilor/elevilor acasă și prevenirea infectării cu COVID-19, precum și promovarea copiilor cu abilități artistice, aprecierea creativității, dezvoltarea imaginației și a gustului estetic, dezvoltarea simțului emotivității, dragostei de viață și dăruirea speranței orașului Chișinău.
Competiția de desen s-a desfășurat în două etape, de recepționare și de evaluare a lucrărilor, și a fost adresat tuturor copiilor din instituțiile de învățământ preșcolar, secundar și extrașcolar din municipiul Chișinău.
Conform Procesului-Verbal al Comisiei de jurizare, din totalul de 362 de lucrări înregistrate, învingătorii au fost selectatți după cum urmează:
Preșcolari (Total 28 lucrări premiați 14 autori)

Locul  I  
 Cebanu  Constantin, IET nr. 123;
 Ghemu  Artemii, IET nr. 174;
 Ciutac  Alisa,  cl. 0, IPL „Da  Vinci”;
 Mardari  Cristian, cl. 0,  IPL „Da  Vinci”.
Locul  II
 Toma Anastasia, CAE „Curcubeu”;
 Mițelescu  Gloria, CEE „Lăstărel”.
Locul  III
 Cojocari  Ionela, CEE „Lăstărel”;
 Motricale  Ianuș, cl. 0, IPL „Da  Vinci”;
 Țîpa  Mihai, cl. 0, IPL „Da  Vinci”;
 Madan  Vladislav, cl. 0 „a” IPL „Da  Vinci”.
Mențiuni 
 Severin  David,  IET nr. 225;
 Gluhu  Inessa, IET nr. 155;
 Mițelescu  Gloria, CEE „Lăstărel”;
 Șagarovschi  Marinela, IET nr. 216.
Clasele  I- IV ( Total 238 lucrări, premiați 20 autori)
Locul  I
 Bobescu Tatiana, Școala de Arte „Valeriu Poleakov”, cl. III;
 Moțapura  Sofia, LT „Constantin Sibirschi”, cl. IV;
 Ațeș Hanne, IPLT „L. Deleanu”, cl. I;
 Evghenieva  Emma,  LT. „M. Grecu”;
 Țîmbalari Sabrina ,  „Școala de Arte”, com. Ciorescu , cl. IV;
Locul  II 
 Gorincioi Sofia, IPL „Da  Vinci” cl. II;

 Lapina Marseli, LT „Constantin Sibirschi” cl. II;
 Dehtearuc  Eva, LT „Constantin Sibirschi” cl. IV-b;
 Zubov  Nikita, LT „Mihai Grecu”;
 Cebotari  Vitalia, CCT sec. Râșcani cl. III;
 Rusu  Milena, „Școala de Arte”, com. Ciorescu, cl. II.
Locul III
 Cozmin T.,  LT. „Elena Alistar” cl. II;
 Cropovnețchi  Maxim, LT „Constantin Sibirschi” cl. II;
 Ciutac Alina, LT „Constantin Sibirschi” cl. IV;
 Ciutac Mihai, LT „Constantin Sibirschi” cl. IV;
 Toma Taisia, CAE „Curcubeu”.
Mențiuni
 Dogotari  Iuliana, LT „George Meniuc” cl. I;
 Ceban  Valeria, LT „Constantin Sibirschi” cl. IV;
 Nichiforciuc  Vadim, LT „Constantin Sibirschi” cl. IV;
 Malic Eva, CCT sec. Râșcani cl. III.
Clasele gimnaziale
Locul  I
 Scutelnic Vitalina, LT. „Mihai  Viteazul” cl. VI „d”;
 Meriacre  Bianca- Iustina, CCC „Ghiocel” cl. VII.
Locul II
 Sacunina  Daria, LT. „Mihai Grecu” cl. VI „b”;
 Biriucova Marina, CCC „Luceafărul” cl. VIII;
 Cărbune  Anatol, IPLT „Ștefan cel Mare” cl. VII „C”
 Rahmo  Dana, Școala Internațională „Heritage”;
 Lungu  Anastasia, CCC „Luceafărul” cl. IX;
 Dan  Dumbrăvianu, LT „Hyperion” cl. VII „b”.
Locul III
 Panfile Emilia- Elisabet, LT „Nicolae Iorga” cl. VIII „b”;
 Ateș Hanne, LT „Liviu Deleanu” cl. I „a”;
 Carp Ariadna, 13 ani, CCC „Luceafărul” cl. VII;
 Galaburda  Arina cl. III „a” LT „B. P. Hașdeu”;
 Luchinschii  Maxim LT „Constantin Sibirschi” cl. V „b”;
 Triboi Alexander cl. VII, LT „N.V. Gogol”;
 Boneva Tatiana  cl. V, CCC „Floarea Soarelui”.
Mențiuni
 Semichina Iana, LT „Socrati” cl.V „a”;
 Scutelnic  Vitalina, LT. „Mihai  Viteazul” cl. VI „d”;
 Blănaru  Ionela, IPL „Da  Vinci” cl. V „a”.
Compartimentul liceal
Locul I
 Niță  Ecaterina, 16 ani, LT. „Mihai Grecu”;
 Trohin  Gabriela, CCC „Luceafărul”.
Locul II
 Trifon  Tatiana, cl. X „b” LT „Ștefan cel Mare”.
Locul III
 Vazian  Anatolii, cl. X, LT „Ștefan cel Mare”.
Mențiuni
 Lungu Diana, cl. X, LT „Ștefan cel Mare”.

Câștigătorii vor fi menționați cu diplome speciale, în conformitate cu pozițiile ocupate.
În acest sens, Direcția Generală  Educație, Tineret  și  Sport a Consiliului municipal Chișinău aduce sincere felicitări finaliștilor și mulțumește tuturor celora care au contribuit la buna organizare și desfășurare a Concursului.

Vacanța de vară 2020, altfel!